Jąkanie jest jednym z najbardziej powszechnych zaburzeń mowy, trwale dotykającym około 1% populacji ludzkiej. Niemniej jednak około 5% ludzi jąkało się w dowolnym momencie swojego życia.
Przyczyny jąkania oraz jego fizjologiczne podstawy są słabo zbadane. Upatruje się ich w czynnikach genetycznych, psychicznych, fizjologii układu nerwowego czy w zmianach w procesowaniu językowym i słuchowym. Nieodzowną rolę w powstawaniu jąkania odgrywają emocje – niepłynność mowy często pojawia się w wyniku ciężkich przeżyć czy traum.
Jąkanie potrafi skutecznie utrudnić życie. Jednak wcale nie musi tak być! Są różne opcje radzenia sobie z jąkaniem. Niektórym pomagają różnego rodzaju terapie, innym wsparcie psychologiczne, jeszcze innym po prostu zaakceptowanie swojej mowy.
Jeśli się jąkasz, pamiętaj:
- Masz wiele zalet, nie patrz na siebie wyłącznie przez pryzmat jąkania
- Pozwalaj sobie na błędy, nie bądź zbyt surowy wobec siebie
- Oswajaj swoje otoczenie z problemem jąkania – nie bój się rozmawiać o jąkaniu ze swoimi bliskimi oraz ludźmi, których spotykasz na co dzień
Pamiętaj jeszcze o jednym – nie jesteś ze swoim problemem sam. W wielu miastach działają Kluby J, gdzie możesz poznać ludzi podobnych do siebie i nabrać dystansu do znienawidzonego jąkania. Korzystaj z portali społecznościowych, gdzie zakładane są grupy poświęcone jąkaniu, jak chociażby Facebook’owa grupa “Jąkanie – grupa wsparcia”.
W rozmowie z osobą jąkającą się, pamiętaj:
- Zachowuj się naturalnie, czyli tak jakbyś rozmawiał z osobą, która się nie jąka
- Pozwól wypowiedzieć się osobie jąkającej się do końca, nie poganiaj rozmówcy
- Dokańczanie słów może przeszkadzać osobie jąkającej się
- Nie pouczaj – pomimo dobrych intencji, to nie pomaga i sprawia, że osobie jąkającej się mówi się trudniej
- Jąkanie nie zawsze zależy od stresu
- Jeśli czujesz się niezręcznie rozmawiając z osobą jąkającą się, możesz spróbować porozmawiać z nią o jąkaniu, ona najlepiej wie, co powinno się robić, a czego nie podczas rozmowy.
W 2016 r. z okazji Światowego Dnia Świadomości Jąkania uruchomiliśmy kanał “z zacięciem” na YouTube, poświęcony tematyce jąkania i związanymi z nim problemami. Zachęcamy do obejrzenia filmów! z Zacięciem – Kanał YouTube
Kilka słów o jąkaniu #1 – codzienne wyzwania osób jąkających się
Kilka słów o jąkaniu #2 – wskazówki dla jąkających się i ich rozmówców
Zaakceptować Siebie z jąkaniem – Natalia
Bajka o Klubie J Kraków autorstwa Patrycji
Ponadto udostępniamy wypowiedź Pana Jurka Owsiaka z 2015 r. dotyczącą Światowego dnia Świadomości Jąkania
Szukasz pomocy – skontaktuj się:
Facebook: Jąkanie – grupa wsparcia, Klub J Kraków