ŻYCIE Z ZACIĘCIEM

Home  >>  Bez kategorii  >>  ŻYCIE Z ZACIĘCIEM

ŻYCIE Z ZACIĘCIEM

21
Paź,2015

0

 

Jąkanie jest jednym z najbardziej powszechnych zaburzeń mowy, trwale dotykającym około 1% populacji ludzkiej. Niemniej jednak około 5% ludzi jąkało się w dowolnym momencie swojego życia.

Przyczyny jąkania oraz jego fizjologiczne podstawy są słabo zbadane. Upatruje się ich w czynnikach genetycznych, psychicznych, fizjologii układu nerwowego czy w zmianach w procesowaniu językowym i słuchowym. Nieodzowną rolę w powstawaniu jąkania odgrywają emocje – niepłynność mowy często pojawia się w wyniku ciężkich przeżyć czy traum.

Jąkanie potrafi skutecznie utrudnić życie. Ale wcale nie musi tak być! Są różne opcje radzenia sobie z jąkaniem. Niektórym pomagają różnego rodzaju terapie, innym wsparcie psychologiczne, jeszcze innym po prostu zaakceptowanie swojej mowy.

 

Jeśli się jąkasz, pamiętaj:

 

  • Masz wiele zalet, nie patrz na siebie wyłącznie przez pryzmat jąkania
  • Pozwalaj sobie na błędy, nie bądź zbyt surowy wobec siebie
  • Oswajaj swoje otoczenie z problemem jąkania – nie bój się rozmawiać o jąkaniu ze swoimi bliskimi oraz ludźmi, których spotykasz na co dzień

 

Pamiętaj jeszcze o jednym – nie jesteś ze swoim problemem sam. W wielu miastach działają Kluby J, gdzie możesz poznać ludzi podobnych do siebie i nabrać dystansu do znienawidzonego jąkania. Korzystaj z portali społecznościowych, gdzie zakładane są grupy poświęcone jąkaniu, jak chociażby Facebook’owa krakowska “Grupa z Zacięciem” oraz “Demostenes Kraków”.

 

W rozmowie z osobą jąkającą się, pamiętaj:

 

  • Zachowuj się naturalnie, czyli tak jakbyś rozmawiał z osobą, która się nie jąka
  • Pozwól wypowiedzieć się osobie jąkającej się do końca, nie poganiaj rozmówcy
  • Dokańczanie słów może przeszkadzać osobie jąkającej się
  • Nie pouczaj – pomimo dobrych intencji, to nie pomaga i sprawia, że osobie jąkającej się mówi się trudniej
  • Jąkanie nie zawsze zależy od stresu
  • Jeśli czujesz się niezręcznie rozmawiając z osobą jąkającą się, możesz spróbować porozmawiać z nią o jąkaniu, ona najlepiej wie, co powinno się robić, a czego nie podczas rozmowy.

 

Szukasz pomocy? Skontaktuj się:

jakanie.info@gmail.com

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *